piątek, 26 kwietnia 2024

W ramach projektu grupa 9 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie odbyła tygodniową praktykę w spółce „Geotermia-Czarnków”. Uczniowie mogli zapoznać się funkcjonowaniem zakładu odpowiadającego za zaopatrzenie większej części miasta w energię cieplną. Praktykanci prześledzili proces produkcji ciepła w różnego rodzaju obiektach należących do firmy, od dostarczenia paliwa poprzez jego spalanie, aż do dostarczenia go do odbiorców.

Zapoznanie z procesem nawęglania

Zapoznanie z procesem spalania

Zapoznanie z budową węzła cieplnego

W ramach zajęć praktycznych uczniowie zapoznali się z budową urządzeń wykorzystywanych do produkcji i przesyłu energii cieplnej.

Naprawa pompy C.O.

Uczniowie mieli też okazję sprawdzić, przy użyciu kamery termowizyjnej, gdzie występują największe straty energii.

Wykonywanie termogramów obiektów na ulicy Przemysłowej

Ciekawym zagadnieniem było poznanie sposobów rozliczania kosztów zużytej energii i metod oszczędzania ciepła.

Sporządzanie notatek z zajęć

GEOTERMIA-CZARNKÓW Spółka z o.o. powstała w grudniu 1994 roku po odkryciu pod Czarnkowem wód geotermalnych. Większościowym udziałowcem spółki została Gmina Miasta Czarnków.

Firma zajmuje się przygotowaniem finansowania inwestycji, związanej z wykorzystaniem wód geotermalnych do ogrzewania miasta oraz prowadzi działalność związaną z produkcją, dystrybucją i obrotem ciepła na terenie Czarnkowa.

Zasoby wód geotermalnych pod Czarnkowem są bardzo atrakcyjne ze względu na ich wysoką temperaturę wynoszącą ok. 950C na głębokości 2500 - 3000 m.

Dostępność dużej ilości ekologicznie czystego i taniego ciepła stanowi szansę dynamicznego rozwoju usług, drobnego przemysłu, ogrodnictwa oraz otwiera możliwości rozwoju nowych dziedzin takich jak balneologia, rekreacja.

Geotermia-Czarnków poszukuje partnerów do współpracy przy współfinansowaniu budowy ciepłowni geotermalnej oraz kontrahentów do zagospodarowania dużych ilości czystego ekologicznie ciepła.