piątek, 03 maja 2024

Głównym celem i założeniem projektu realizowanym przez uczniów drugiej klasy technikum żywienia i technikum rolniczego było poszerzenie oferty edukacyjnej o technologie OZE w Zespole Szkół w Sierakowie. Byliśmy inicjatorami powołania w szkole zespołu ds. promocyjnych, na czele, którego stanął lider projektu z-ca dyr. Wojciech Szychowiak. W prace promocyjne zaangażowali się chętnie inni nauczyciele, ponieważ w skład Zespołu Szkół wchodzą również inne typy szkół ponadgimnazjalne takie jak: technikum żywienia, rolnicze, rybackie, hodowli koni oraz liceum ogólnokształcące. Obecnie nie ma naborów do technikum rybackiego i hodowli koni. Z tego powodu uznaliśmy za zasadne powołanie do życia nowego kierunku takiego jak technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Efektem pracy tego zespołu było przegotowanie „Drzwi otwartych szkoły”.
W ramach promocji szkoły odbyły się warsztaty z technologii OZE, w których uczestniczyło ponad 200 gimnazjalistów z Sierakowa, Chrzypska, Kwilcza i Biezdrowa. Swym zasięgiem objęliśmy dwa powiaty i cztery gminy. Nasze działania odbiły się również szerokim echem za pomocą lokalnych czasopism takich jak „Tydzień międzychodzko – sierakowski” i „Pojezierze”, które na swych łamach zamieściły krótkie relacje. Wyżej wspomniane warsztaty odbyły się 4 i 5 oraz 13 i 14 marca. Przeprowadziliśmy pokazy technologii OZE za pomocą mini-laboratorium dla 17 grup 12 – 15 osobowych. W ramach projektu, uczniowie do prezentacji na „drzwiach otwartych” przygotowali następujące  doświadczenia:
  • wytworzenie wodoru z wykorzystaniem energii słonecznej i wiatru,
  • generowanie prądu z roztworu wodnego etanolu,
  • wpływ stężenia etanolu na parametry pracy ogniwa etanolowego,
  • samochody zasilane wodorem,
  • zastosowanie i wykorzystanie kamery termowizyjnej.
Nasze działania znalazły uznanie wśród młodzieży gimnazjalnej, ponieważ nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z takimi zestawami mini-laboratorium czy kamerą termowizyjną. Uczniowie nie tylko prezentowali ale również zachęcali do wzięcia czynnego udziału w warsztatach. Każdy z uczestników mógł wziąć kamerę termowizyjną i zapoznać się z jej obrazem.  Był również czas na zadawanie pytań, na które prowadzący starali się wyczerpująco udzielić odpowiedzi. Grupę projektową wspierali nauczyciele Halina Grygiel i Paweł Orzeł. Oprócz samego omówienia i zademonstrowania technologii OZE przedstawione zostały główne założenia nowego kierunku, kompetencje i umiejętności jakie uzyska absolwent tej szkoły. Zaprezentowana została siatka godzin, oraz przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne. W czasie spotkania przedstawiona została również fotorelacja z zajęć i z praktyk.

 

Zapraszamy do zapoznania się przygotowanym plakatem oraz filmem.

Ta praca została wyróżniona.

Plakat OZE.jpg

Film - OZE(1).avi


 

Edyta Czaplewska
Patrycja Maria Fanselow
Mateusz Gil
Mateusz Helak
Beata Hoffmann
Jonatan Jarysz
Kamila Jerzy
Natalia Kowalak
Mikołaj Majchrzak
Marta Pucek
Hubert Rembacz
Paweł Patryk Talarek

 

Nauczyciele realizujący projekt:

Halina Grygiel

Paweł Orzeł