sobota, 04 maja 2024

Cel projektu został określony jako wstępne przedstawienie możliwości wykorzystania energii  słonecznej  w warunkach normalnych, na terenie naszego kraju przez statystyczną rodzinę polską. Pokazanie, że warto interesować się nowymi technologiami , wdrażać je w życie codzienne z pożytkiem dla społeczeństwa i ochrony zasobów przyrody.

Projekt w sposób ogólny ,przybliżony ukazuje prostą metodykę wstępnego oszacowania parametrów technicznych paneli fotowoltaicznych i grzewczych dla 4 osobowej rodziny zamieszkałej w 200 metrowym domku.

Metoda została opracowana przez zespół uczniów klas pierwszych i drugich biorących udział w projekcie.

Uczniowie biorący udział w projekcie dokonali analizy zapotrzebowania na energię  swoich mieszkań poprzez analizę rachunków  gospodarstw swoich rodzin . Z danych tych powstały wstępne założenia wielkości zapotrzebowania na energię elektryczną i energię cieplną na potrzeby projektu.

Praca – projekt ukazał, że wykorzystanie energii słonecznej jest możliwe w każdych warunkach , ze każdy może samodzielnie przeanalizować swoje pomysły i dążyć do ich realizacji.

Opracowany wstępny projekt daje pogląd co do wielkości i ilości urządzeń koniecznych do realizacji pomysłu samowystarczalności energetycznej rodziny.

W trakcie opracowania projektu konkursowego, uczniowie  musieli zapoznać się z nieznanymi działami technicznymi  ja : określenie zapotrzebowania na energię elektryczną, parametry prądu – moc, napięcie, natężenie, prąd zwarcia, rodzaje połączeń itp.

Określenie zapotrzebowania na moc cieplną, parametry wymiany ciepła wymienniki ciepła, budowę zbiorników zasobowych itp.

Uczniowie nabyli umiejętności pracy zespołowej , wymiany poglądów wspólnego rozwiązywania problemów technicznych  i  wyrażania opinii poszukiwania i dochodzenia do prawdy.

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością prezentacji.

Prezentacja multimedialna Projektu.ppt

Kadr z prezentacji