piątek, 03 maja 2024

Cele projektu konkursowego w ramach projektu „Odnawialne Źródła Energii – pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE”
Cele projektu:
1. Przygotowanie do poszerzenia oferty edukacyjnej o nowy kierunek -technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
2. Aktywacja uczniów/uczennic, zwiększenie ich zaangażowania w zajęcia pozalekcyjne w ramach Projektu: Odnawialne Źródła Energii.
3. Przedstawienie uczniom/uczennicom powiązania między zajęciami w szkole a rzeczywistymi aspektami wykorzystania OZE w gospodarce.
4. Przedstawienie dotychczasowego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w powiecie kaliskim i okolicach.
5. Nabycie przez uczestników umiejętności pracy w grupie (podział ról i obowiązków).
6. Praktyka prowadzenia multimedialnych prezentacji przed nauczycielami/nauczycielkami i innymi uczniami/uczennicami.
7. Popularyzacja wśród młodzieży wiedzy dotyczącej energii odnawialnej i racjonalnego gospodarowania energią.
8. Wspieranie zachowań poprawiających efektywne i racjonalne wykorzystanie energii, jako środków sprzyjających ochronie środowiska i budowaniu społeczeństwa świadomego, opartego na wiedzy i działającego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zaproszamy do zapoznania się z zawartością prezentacji.

Opis założeń projektu

Etapy projektu:

a)      zainicjowanie projektu

Trenerka wyjaśniła uczestnikom projektu konkursowego OZE jak należy pracować metodą projektu (założenie, że zajęcia mają się odbywać tą właśnie metodą) oraz przedstawiła zasady realizacji projektu konkursowego. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem i harmonogramem konkursu oraz z literaturą fachową i innymi źródłami informacji.

b)      działania wstępne (przygotowanie)

Uczestnikom projektu konkursowego OZE zostały przedstawione propozycje tematyczne projektu.
W czasie burzy mózgów wspólnie został wybrany projekt dotyczący „OZE wokół nas”. Następnie zostały ustalone cele projektu konkursowego oraz wspólnie zostały wypracowane zasady pracy zespołowej.

c)       formułowanie i przydział tematu

Temat projektu konkursowego został doprecyzowany i w końcowym efekcie uzyskał nazwę: „Szlakiem OZE z Zespołem Szkół nr 1 w Liskowie”. Po wspólnych konsultacjach ustalono tzw.  „produkt” projektu - prezentację multimedialną, obrazującą efekt pracy zespołu projektowego. Na tym etapie ustalono adresatów projektu, którymi będą: zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie szkoły. Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły projektowe.

d)      planowanie działań w projekcie

Zostały przydzielone zadania do wykonania. Każda z osób uczestniczących w projekcie była zaangażowana w realizację tych zadań.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

Prezentacja multimedialna projektu ZS nr 1 w Liskowie.pptx (537 MB)

Kadr z prezentacji

Marlena Olek