czwartek, 28 marca 2024

Zajęcia pozalekcyjne z uczniami i uczennicami w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE" w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie realizowane były od 10 grudnia 2012 r. do 22 marca 2013 r.

Szkoła w Liskowie została wyposażona w nowoczesne zestawy do prowadzania doświadczeń i eksperymentów o tematyce odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Zestawy edukacyjne pozwalają zbadać wszystkie podstawowe technologie wykorzystywane podczas uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii.

Grupa 12 uczniów i uczennic z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach pozalekcyjnych o tematyce OZE realizowanych w ramach Projektu.

Największą atrakcją tych zajęć okazał się model samochodu napędzany wodorem, wytworzonym w procesie elektrolizy. Podczas wykonywania eksperymentu z użyciem tej pomocy uczniowie i uczennice dowiedzieli się m.in., że elektroliza zachodzi w układach, w których występują substancje zdolne do jonizacji, czyli rozpadu na jony. Samo zjawisko jonizacji może być wywołane zarówno przyłożonym napięciem elektrycznym, jak i zjawiskami nie generowanymi bezpośrednio przez prąd - dysocjacją elektrolityczną, autodysocjacją, wysoką temperaturą, czy działaniem silnego promieniowania.

Początki obecnego Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie sięgają 12 stycznia 1923 roku, kiedy to Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zalegalizowało Szkołę Rzemieślniczo - Przemysłową Fundacji Świętego Wacława, w której uczniowie mogli kształcić się w dwóch zawodach: ślusarsko-mechanicznym i zabawkarsko – stolarskim.
5 stycznia 2001 roku w obecności kuratora wielkopolskiego, władz powiatu kaliskiego, wójta gminy Lisków oraz dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Liskowie nastąpiło uroczyste oddanie do użytku wyremontowanego budynku szkolnego. Dyrektor Tadeusz Brzęcki pozyskał także fundusze na budowę nowej sali gimnastycznej, którą oddano ją do użytku 18 grudnia 2006 roku.

Obecny dyrektor, Piotr Pasik, w maju 2008 roku udostępnił młodzieży nowo wyremontowane sale gastronomiczne.
1 marca 2002 roku Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą Nr XXXI217/2002 przekształciła Zasadniczą Szkołę Zawodową w Liskowie w Zespół Szkół nr 1, w ramach którego funkcjonują:
Zasadnicza Szkoła Zawodowa, kształcąca na kierunkach:

• murarz – tynkarz,
  • cieśla,
  • mechanik – operator pojazdów i maszyn     rolniczych,
  •  monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie NOWOŚĆ!,

czteroletnie Technikum nr 1 obejmujące:

• technikum żywienia i usług gastronomicznych,
  • technikum budownictwa,
  • technikum mechanizacji rolnictwa,
  • technikum ekonomiczne,
  • technikum geodezji,
  • technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – NOWOŚĆ!

oraz Technikum Uzupełniające dla Dorosłych.

Osoby zainteresowane rozwijaniem zdolności intelektualnych oraz sprawności fizycznej mogą się uczyć w Liceum Ogólnokształcącym, w którym realizowane są zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu m.in. strzelectwa, samoobrony, pływania, szkoły przetrwania, ratownictwa medycznego - realizowane przy współpracy z policją, strażą pożarną, strażą miejską i służbami wojskowymi.

Nauka w tej szkole umożliwia dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz na studia na uczelniach cywilnych i wojskowych.

ATUTY SZKOŁY:

• Nowoczesna szkoła z tradycjami,
  • Profesjonalna kadra pedagogiczna,
  • Wysoka zdawalność egzaminu maturalnego i zawodowego,
  • Szkoła zapewnia praktyki w najlepszych firmach oraz staże zagraniczne,
  • Udział w projektach unijnych,
  • Szkoła bezpieczna i przyjazna uczniom,
  • Umożliwia zdobycie prawa jazdy kategorii „B”,
  • Regionalne Centrum Informacyjno – Doradcze Odnawialnych Źródeł Energii, które zapewni społeczeństwu dostęp do działalności dydaktycznej i informacyjnej z zakresu zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz pozyskania energii ze źródeł odnawialnych,
  •  Możliwość zakwaterowania w internacie.

Uczniowie i nauczyciele optymistycznie patrzą w przyszłość. Kochają swoją starą i bogatą w tradycje szkołę i z entuzjazmem patrzą w przyszłość.
Zdjęcia użyte w prezentacji pochodzą ze strony internetowej Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie

Kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZSLiskow