wtorek, 23 kwietnia 2024

Od listopada 2012 roku uczniowie i uczennice szkoły uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych o tematyce odnawialnych źródeł energii w ramach projektu prowadzonego przez DC Edukacja Sp. z o. o. i Wielkopolską Agencję Zarządzania Energią zatytułowanego "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu szkoła otrzymała zestaw pomocy dydaktycznych umożliwiających przeprowadzanie eksperymentów pokazujących praktyczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Dzięki otrzymanemu sprzętowi uczniowie i uczennice podczas zajęć pozalekcyjnych budują systemy, w których zastosowanie znajdują m. in. turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, elektrolizery, ogniwa paliwowe PEM. Prowadzą też badania i pomiary w różnych obiektach wykorzystując kamerę termowizyjną.

Do końca marca uczniowie i uczennice szkoły uczestniczyć będą w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których przeprowadzą eksperymenty oraz wykonują projekt konkursowy.

W kwietniu szkoła planuje organizację konferencji poświęconej czystej energii w celu promowania wykorzystania zielonej energii oraz kierunku kształcenia: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie w ramach zajęć przygotowują się do wystąpienia na tej konferencji.

Efekt realizacji Projektu można zobaczyć na filmie, który powstał podczas pozalekcyjnych zajęć.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII (.wmv)

Zespół Szkół Ochrony Środowiska w Lesznie to szkoła ponadgimnazjalna, która kształci na wysokim poziomie na kierunkach technicznych oraz zawodowych. Szkoła stwarza przyjazne warunki do rozwoju wychowawczego oraz intelektualnego młodzieży, daje im poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji, gwarantując skuteczne nauczanie.

Misją szkoły jest kształcenie uczniów w oparciu o szacunek do drugiego człowieka oraz poszanowanie dziedzictwa historycznego oraz kulturowego. Ambicją szkoły jest, aby jej absolwenci sprostali wyzwaniom współczesnego rynku pracy oraz odnieśli sukces zawodowy i osobisty.
W skład Zespołu Szkół Ochrony Środowiska w Lesznie wchodzą:
Technikum nr 4 kształcące w zawodach:

• Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Technik ochrony środowiska
  • Technik urządzeń sanitarnych
  • Technik mechanik
  • Technik usług fryzjerskich

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 kształcąca w zawodach:
Blacharz, Cukiernik, Cieśla, Dekarz, Elektromechanik, Elektromechanik pojazdów samochodowych, Elektryk, Fotograf, Fryzjer, Kaletnik, Kamieniarz, Kominiarz, Kowal, Kuśnierz, Lakiernik, Mechanik pojazdów samochodowych, Mechanik-monter maszyn i urządzeń, Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, Monter-elektronik, Monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, Operator obrabiarek skrawających, Piekarz, Sprzedawca, Stolarz, Ślusarz, Tapicer, Wędliniarz, Zdun, Zegarmistrz, Złotnik-jubiler.

Szkoła jako jedna z pierwszych w regionie utworzyła kierunek: TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI  ODNAWIALNEJ. Od września 2012 roku w szkole realizowane są zajęcia pozalekcyjne, w ramach których uczniowie i uczennice przeprowadzają eksperymenty z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, przy których poznają tajniki wiedzy związanej z pracą urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZSOS Leszno