środa, 08 maja 2024

Zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie rozpoczęły się 5 stycznia 2013 roku i odbywać się będą do 30 marca 2013 roku.

W projekcie uczestniczy grupa 12 uczniów i uczennic. W większości są to uczniowie klas pierwszych, uczący się w zawodach: technik mechatronik i technik budownictwa. Poza tym w projekcie uczestniczy trójka uczniów i uczennic klasy drugiej technikum mechatronicznego.

Uczniowie i uczennice aktywnie uczestniczą w zajęciach, przeprowadzając doświadczenia z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych otrzymanych w ramach projektu.

Od 12 do 24 stycznia 2013 roku uczniowie i uczennice odbywali praktyki na terenie szkoły. Podczas zajęć poznali zasady przeprowadzania pomiarów termowizyjnych. Wykorzystując kamerę termowizyjną przeprowadzili pomiary obiektów szkolnych w poszukiwaniu miejsc utraty ciepła.

Otrzymane wyniki zostaną wykorzystane przy opracowywaniu projektu konkursowego. W ramach praktyk uczniowie i uczennice zapoznali się również ze sposobem ogrzewania szkoły i dokonali analizy poziomu zużycia energii elektrycznej.

Początki szkolnictwa w Czarnkowie sięgają roku 1946, wtedy to swoją działalność rozpoczęła Zasadnicza Szkoła Dokształcająca. 1 września 1975 r. na mocy rozporządzenia Kuratora Okręgu Szkolnego Poznańskiego z dnia 30 maja 1975 roku, powstał Zespół Szkół Zawodowych w Czarnkowie przy ulicy Chodzieskiej 11, w skład którego weszły: Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca. 1 września 2002 r. w wyniku przemian w oświacie Zespół Szkół Zawodowych zmienił nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego.

1 września 2009 r. szkoła rozpoczęła kształcenie w zawodzie technik mechatronik (szkoła dzienna), technik prac biurowych, technik usług pocztowych i finansowych (Szkoła Policealna); kontynuacja kształcenia możliwa jest w Technikum Uzupełniającym (technik mechanik, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik handlowiec, technik technologii drewna) i Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.

Obecnie szkoła oferuje naukę w Technikum na kierunkach:

• Technik ekonomista
  • Technik budownictwa
  • Technik informatyk
  • Technik handlowiec
  • Technik logistyk
  • Technik mechatronik
  • Technik organizacji reklamy
  • Technik żywienia i usług gastronomicznych

Szkoła organizuje również nabór do Trzyletniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

W oddziałach wielozadaniowych dla młodocianych pracowników w zawodach: kucharz, ślusarz, fryzjer, krawiec, mechanik pojazdów samochodowych praktyka jest realizowana w Centrum Edukacji zawodowej.
Zdjęcia użyte w prezentacji pochodzą ze strony internetowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie:

Kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZSPCzarniaków