piątek, 29 marca 2024

Zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta w Gołańczy realizowane były w terminie od 16 listopada  2012 r. do 2 lutego 2013 r. W zajęciach uczestniczyło 12 uczniów i uczennic ze szkoły.

Grupa z wielkim zaangażowaniem wykonywała doświadczenia z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Na zajęciach uczniowie i uczennice poznali typy energii, dowiedzieli się skąd bierze się energia i jak należy ją  mierzyć.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których omawiano zasadę działania samochodów napędzanych wodorem.

W zestawie edukacyjnym przekazanym szkole w ramach projektu była kamera termowizyjna. Podczas zajęć uczniowie i uczennice poznali zasadę działania i zastosowanie urządzenia. Uczniowie i uczennice wiedzą już, że kamerę termowizyjną można wykorzystać do monitorowania i diagnostyki stanu paneli słonecznych czy turbin wiatrowych.

Bardzo pomocne w trakcie realizacji eksperymentów okazały się przekazane w ramach projektu materiały dydaktyczne. W materiałach opisano sposoby wykonywania doświadczeń oraz sprzęt potrzebny do przeprowadzenia eksperymentów.

Początki szkolnictwa w Gołańczy sięgają roku 1945, W pierwszym okresie funkcjonowania szkoły, jej główną bazę stanowiły zaadaptowane obiekty i pomieszczenia należące wcześniej do poniemieckiego gospodarstwa rolnego przy ulicy Walki Młodych 20. Budynek szkolny mieścił się w byłym mieszkaniu i składał się z dwóch izb lekcyjnych, kuchni, pokoju nauczycielskiego oraz z jadalni i pokojów na poddaszu.

Od października 2004 roku do końca 2005 roku wybudowana została nowoczesna hala sportowo – widowiskowa razem z zapleczem socjalnym i sanitarnym.

W skład zespołu wchodzą:

• Technikum
  • Liceum ogólnokształcące
  • Zasadnicza szkoła zawodowa
  • Obecnie szkoła oferuje naukę w technikum na kierunkach:
  • Technik żywienia i usług gastronomicznych
  • Technik informatyk
  • Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Technik rolnik

Uczniowie mający trudności z dojazdem do szkoły mogą liczyć na zakwaterowanie w szkolnym internacie.

W szkole każdy może rozwijać swoje pasje i przyjemnie spędzać czas po lekcjach. Na uczniów i uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gołańczy czekają kółka zainteresowań, m. in. języka polskiego, języka niemieckiego, języka angielskiego, historyczne, geograficzne, matematyczne, informatyczne.
Ponadto:

• sekcje sportowe
  • teatr „Kram”
  • gazetka szkolna „spojrzenie”
  • orkiestra dęta

Uczniowie i uczennice mogą korzystać z pomocy pedagoga i pielęgniarki, stołówki, świetlicy oraz Multimedialnego Centrum Informacji.

Zdjęcia użyte w prezentacji pochodzą ze strony internetowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gołańczy

Kliknij, aby przejść do szkoły