piątek, 26 kwietnia 2024

Zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Mikołaja Kopernika w Wyrzysku zrealizowane zostały w terminie od 1 grudnia 2012 r. do 11 lutego 2013 r.

W zajęciach pozalekcyjnych uczestniczyło 12 uczniów i uczennic z II klasy Technikum Informatyczno-Ekonomicznego.

Grupa z wielkim zaangażowaniem wykonywała doświadczenia z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, analizując i zapisując wyniki pomiarów w swoich dziennikach laboratoryjnych.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których budowane były modele farm wiatrowych.

Podczas ferii zimowych grupa uczniów i uczennic odbyła praktyki w szkole oraz w przedsiębiorstwie REVA. Uczniowie i uczennice dokonywali pomiarów kamerą termowizyjną. Prawdziwym wyzwaniem były wyjazdy i pobyt u pracodawcy. Przeprowadzono nie tylko badania termowizyjne budynku przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim – na życzenie pracodawcy – pomiary wydajności lamp ledowych.

Opracowania wyników pomiarów spotkały się z wielkim uznaniem właściciela firmy.

Szkoła swoje działania przedstawiła w środowisku lokalnym. Na pierwszych pokazach w szkole gościli Dyrektor Wydziału Oświaty i Skarbnik Starostwa Powiatowego w Pile.

Od września 2013 roku w szkole otwarty zostanie nowy kierunek – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Prace i doświadczenia wykonane w ramach projektu zaprezentowane zostały potencjalnym przyszłym uczniom i uczennicom szkoły.

Panie Dorota Senkowska i Kinga Madecka - opiekunki tej grupy, korzystając z możliwości prezentacji działań Szkoły w ramach Projektu dziękują uczniom i uczennicom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Mikołaja Kopernika w Wyrzysku za ogromne zaangażowanie podczas zajęć i praktyk uczniowskich (realizowanych podczas ferii zimowych), a przede wszystkim za wielki wkład pracy przy wykonywaniu prac konkursowych.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyrzysku w dniu 01.09.2003 po raz pierwszy otworzył swoje drzwi dla młodzieży z siedmiu okolicznych gmin. Budynek szkoły mieści się przy ul. Wiejskiej 1 w Wyrzysku. 15.10.2004 Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyrzysku wręczono sztandar i szkoła otrzymała imię Mikołaja Kopernika.

Od roku szkolnego 2005/06 rozpoczęto kształcenie w zawodzie Technik Informatyk w Szkole Policealnej, a w kolejnym roku szkolnym, 2006/07 przyjęto pierwszych uczniów do Technikum Informatycznego na poziomie ponadgimnazjalnym.

Obecnie szkoła oferuje naukę w Technikum na kierunkach:

• Technik ekonomista
  • Technik hotelarstwa
  • Technik informatyk
  • Technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej
  • Technik mechanizacji rolnictwa

a w  Zasadniczej Szkole Zawodowe nauka w zawodach kucharz i sprzedawca odbywa się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyrzysku, natomiast uczniowie kształcący się w pozostałych zawodach odbywają miesięczne kursy dokształcające w Powiatowym Centrum Edukacji w Pile.
Oto zawody, w których można kształcić się w szkole:

• Elektromechanik pojazdów samochodowych
  • Elektryk
  • Fryzjer
  • Kominiarz
  • Kucharz
  • Lakiernik
  • Mechanik pojazdów samochodowych
  • Monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych
  • Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • Monter - elektronik
  • Murarz - tynkarz
  • Piekarz
  • Sprzedawca
  • Stolarz
  • Ślusarz
  • Tapicer
  • Rolnik
  • Wędliniarz

Szkoła organizuje również nabór do Trzyletniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w zawodzie kucharz oraz w zawodzie rolnik dla absolwentów gimnazjum z upośledzeniem w stopniu lekkim oraz dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyrzysku organizowany jest także nabór do liceum dla dorosłych.

Aby zobaczyć szkołę w całej okazałości zapraszamy do obejrzenia prezentacji: Prezentacja 2013 (.ppsx).
Zdjęcia użyte w prezentacji pochodzą ze strony internetowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyrzysku

Kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZSPWyrzysk