czwartek, 25 kwietnia 2024

W Zespole Szkół Rolniczych w Bojanowie zajęcia pozalekcyjne z uczniami i uczennicami w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowane były od 27 listopada 2012 r. do 26 marca 2013 r.

W ramach projektu szkoła została wyposażona w nowoczesne zestawy edukacyjne do przeprowadzania eksperymentów z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz sprzęt multimedialny umożliwiający rejestrację i analizę wyników pomiarów.

W czasie zajęć uczniowie i uczennice poznali między innymi  zasadę działania elektrolizera oraz ogniwa paliwowego. Podczas eksperymentów samodzielnie wyznaczali minimalne  napięcie prądu stałego, niezbędne do przeprowadzenia procesu elektrolizy. Uczyli się także wyznaczać charakterystyki prądowo-napięciowe ogniwa paliwowego.

Program zajęć pozalekcyjnych obejmował przeprowadzenie eksperymentów z panelami fotowoltaicznymi, które wchodziły w skład otrzymanych zestawów edukacyjnych. Uczniowie i uczennice dzięki doświadczeniom zauważyli istnienie zależności pomiędzy napięciem i natężeniem prądu dostarczanym przez fotoogniwo.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów i uczennic cieszyły się doświadczenia polegające na zbudowaniu modelu samochodu z odwracalnym ogniwem paliwowym, w którym paliwem wykorzystywanym do generowania energii jest wodór, uzyskany w procesie elektrolizy wody.

Budynek Zespołu Szkół Rolniczych oddano do użytku w 1907 roku. Dziś stanowi jedną z piękniejszych budowli Bojanowa. Warto zwrócić również uwagę na witraże zdobiące 3 duże okna auli. Oprócz imponującej architektury szkoła posiada także bogatą historię. Do dziś wywiera duży wpływ na życie społeczno-kulturalne Bojanowa.

Zespół Szkół Rolniczych w Bojanowie to szkoła z tradycją, opartą na stabilnej i przyjaznej dla uczniów i uczennic atmosferze. Posiada nowoczesną bazę do kształcenia ogólnego i zawodowego oraz internat na 20 miejsc.

Obecnie szkoła oferuje naukę w Technikum na kierunkach:

• Technik mechanizacji rolnictwa
  • Technik rolnik
  • Technik żywienia i usług gastronomicznych
  • Technik informatyk
  • Technik urządzeń i energetyki odnawialnej

Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa 3 lata. Uczniowie i uczennice, którzy wybrali ten poziom kształcenia w szkole w Bojanowie, zdobywają pełne kwalifikacje w zawodach:

• Kucharz
  • Kelner
  • Fryzjer
  • Sprzedawca
  • Dekarz
  • Lakiernik
  • Blacharz
  • Ślusarz
  • Elektryk
  • Cukiernik
  • Wędliniarz
  • Piekarz
  • Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych

Najważniejszym atutem szkoły są kompetentni nauczyciele, którzy wraz ze wspaniałą młodzieżą tworzą przyjazne i miłe otoczenie.  Zespół Szkół stawia na jakość kształcenia, realizując nowatorskie programy nauczania oraz podstawę programową określoną przez MENiS. Ukończenie szkoły w Bojanowie jest jednym z najlepszych sposobów zapewnienia sobie pracy w przyszłości i kontynuacji nauki na studiach wyższych.

Więcej o osiągnięciach uczniów i ich nauczycieli można przeczytać na stronie internetowej szkoły:

Zdjęcia użyte w prezentacji pochodzą ze strony internetowej Zespołu Szkół Rolniczych w Bojanowie.

Kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZSRBojanowo