czwartek, 18 kwietnia 2024

Zajęcia pozalekcyjne z uczniami i uczennicami w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE" w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu realizowane są w terminie od 21 października 2012 r. do 6 marca 2013 r.

W ramach tego projektu szkoła została wyposażona w nowoczesne zestawy do prowadzania eksperymentów o tematyce odnawialnych źródeł energii oraz sprzęt multimedialny w postaci laptopa i oprogramowania potrzebnych do realizacji projektu. Zestawy edukacyjne pozwalają zbadać wszystkie podstawowe technologie wykorzystywane podczas uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii. Pokazują, jak energia pozyskiwana z odnawialnych jest przekształcana w energię mechaniczną czy cieplną i jak ta może być wykorzystywana w praktyce.

Grupa uczniów i uczennic technikum uczestnicząca w specjalnych warsztatach dotyczących pozyskiwania energii odnawialnej i sposobów jej wykorzystania wraz ze swymi liderami zademonstrowała w doświadczeniach możliwości przeprowadzenia różnorodnych badań i ich wykorzystania. Przeprowadzone eksperymenty i pomiary prowadzone przez uczniów i uczennice, które dotyczyły produkcji energii z wiatru i słońca, cieszyły się w szkole dużym zainteresowaniem.

Największą atrakcją okazał się model samochodu napędzanego wodorem, wytworzonym z energii słonecznej.  W czasie spotkania goście chętnie dyskutowali o konieczności pozyskiwania energii z odnawialnych złóż, o nowym kierunku kształcenia i jego atrakcyjności na rynku pracy. Liczymy, że pojawienie się na rynku pracy absolwentów Technikum Urządzeń i Systemów Urządzeń Energetyki Odnawialnej zainspiruje jeszcze więcej firm do stosowania nowych technologii w pozyskiwaniu energii.

9 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu odbyły się zajęcia otwarte dla wszystkich zainteresowanych nowym kierunkiem kształcenia technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Gośćmi byli starosta powiatu nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, kierowniczka wydziału promocji i oświaty starostwa powiatu nowotomyskiego Monika Perz, wiceburmistrz Zbąszynia Marek Orzechowski, radni gminy (w tym członkowie  komisji do spraw Ochrony Środowiska), dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Zespół Szkół nr 2 w Zbąszyniu to szkoła z przeszło 50-letnią tradycją. W okresie swojego istnienia przeszła wiele transformacji, szczególnie w zakresie kierunków kształcenia zawodowego. To zmieniająca się gospodarka naszego państwa, a tym samym zapotrzebowanie na różnych pracowników, powoduje ciągłe zmiany w zakresie kierunków kształcenia. Atutem jest to, że proces kształcenia odbywa się w Zbąszyniu bez dodatkowych kosztów związanych z dojazdem.

Obecnie szkoła oferuje naukę w kontynuujących typach szkoły tj.

• Technikum ekonomicznym
  • Technikum technologii drewna.

W tym roku szkoła oferuje nowe innowacyjne kierunki kształcenia, które pozwolą w kolejnych latach zapewnić rynkowi pracy wykwalifikowaną kadrę, są to:

• Technik hotelarstwa
  • Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Nauka w technikum trwa 4 lata. W tym czasie uczniowie i uczennice nie tylko zdobywają teoretyczną wiedzę, ale również odbywają praktyki zawodowe w renomowanych zakładach pracy, dzięki czemu stają się pracownikami i pracowniczkami w pełni przygotowanymi do zawodu. Zaletą nauki w technikum jest to, że po jego ukończeniu absolwenci i absolwentki zyskują średnie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Zdany egzamin maturalny pozwala im kontynuować naukę na wyższych uczelniach.

Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa 3 lata. Uczniowie i uczennice, którzy wybrali ten poziom kształcenia w szkole w Zbąszyniu, zdobywają pełne kwalifikacje zawodowe. Dzięki bardzo dobrej współpracy z rzemieślnikami, u których uczniowie i uczennice zdobywają wiedzę praktyczną i doświadczenie zawodowe.

Wielozawodowość na tym poziomie kształcenia powoduje, że każdy absolwent ma miejsce pracy. Absolwenci tej szkoły mogą kontynuować naukę w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcących dla Dorosłych, co umożliwia im zdobycie średniego wykształcenia oraz przygotowuje do egzaminu maturalnego.

Szkoła mieści się w zabytkowym budynku, jej pomieszczenia są nowoczesne, funkcjonalne, wyposażone w różnorodne pomoce dydaktyczne. Zajęcia teoretyczne odbywają się w gabinetach przedmiotowych i pracowniach komputerowych. Natomiast zajęcia praktyczne prowadzone są w szkolnych pracowniach warsztatowych oraz różnych zakładach pracy. W 2010 roku szkoła wzbogaciła się o nowoczesne boisko typu "Orlik". Nad prawidłowym rozwojem psycho-emocjonalnym młodzieży czuwa psycholog.

Więcej informacji o szkole można znaleźć na stronie internetowej:

kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZS Zbąszyń