piątek, 26 kwietnia 2024

Od listopada 2012 roku do marca 2013 uczniowie i uczennice szkoły uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych o tematyce odnawialnych źródeł energii w ramach projektu prowadzonego przez DC Edukacja Sp. z o. o. i Wielkopolską Agencję Zarządzania Energią, zatytułowanego "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu szkoła otrzymała zestaw pomocy dydaktycznych umożliwiających przeprowadzanie eksperymentów pokazujących praktyczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Uczniowie i uczennice w ramach zajęć pracowali na mobilnych zestawach edukacyjnych przeznaczonych do prowadzenia eksperymentów i doświadczeń związanych z energią odnawialną wraz z oprogramowaniem dostarczonym przez pomysłodawcę projektu.

Podczas zajęć uczniowie i uczennice budowali modele samochodów. Modele wykorzystują ogniwa paliwowe do wytworzenia wodoru w procesie elektrolizy. Ogniwo paliwowe pracuje jako ogniwo odwracalne wytwarzając prąd  elektryczny, wykorzystywany do zasilania silnika elektrycznego będącego jednostką napędową samochodu.

W ramach projektu grupa 12 uczniów i uczennic odbyła dwutygodniową praktykę. Uczniowie i uczennice mogli zapoznać się z budową i montażem urządzeń wykorzystywanych do produkcji
i przesyła energii cieplnej.

Mieli też okazję sprawdzić przy użyciu kamery termowizyjnej gdzie występują
w budynku szkoły największe straty ciepła.

Efekt realizacji Projektu można zobaczyć na prezentacji. ppt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie jest szkołą, której tradycje edukacyjne sięgają roku 1920. Wówczas to powołana została Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa Męska.
16 października 2006 roku dokonano uroczystego wręczenia nowego sztandaru szkole i odsłonięcie tablicy poświęcone patronowi szkoły papieżowi Janowi Pawłowi II. Inauguracja rok szkolny 2007/2008, to także początek funkcjonowania nowej placówki dydaktycznej – Centrum Kształcenia Praktycznego. Centrum kształci specjalistów na poziomie wykształcenia średniego i zawodowego o specjalnościach branży metalowej, budowlanej, obróbki drewna, samochodowej, elektrycznej, elektrotechnicznej i pokrewnych.
W skład Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie wchodzą:
Technikum nr 4 kształcące w zawodach:

• Technik elektryk
  • Technik elektronik
  • Technik mechatronik
  • Technik mechanik lotniczy
  • Technik pojazdów samochodowych
  • Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształci w zawodach:

• Elektryk
  • Mechanik pojazdów samochodowych
  • Elektromechanik pojazdów samochodowych
  • Operator obrabiarek skrawających

Liceum ogólnokształcące o ukierunkowaniu sportowo – obronnym.

Szkoła nowoczesna:

• Komputer na każdym stanowisku pracy
  • Projektory multimedialne w każdej sali
  • Tablice interaktywne
  • Pracownie komputerowe
  • Multimedialne centrum Informacyjne
  • Zinformatyzowana biblioteka
  • Dziennik elektroniczny
  • Internetowy dzienniczek ucznia

Szkoła bezpieczna:

• Monitoring wizyjny
  • Wszyscy nauczyciele przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy