sobota, 27 kwietnia 2024

Zajęcia pozalekcyjne z uczniami i uczennicami w ramach projektu "Odnawialne źródła energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim realizowane są w terminie od 16 lutego do 23 marca 2013 roku.

W projekcie bierze udział 12 osób. Są to uczniowie i uczennice trzecich klas techników kształcących w zawodach: technik budownictwa, technik mechanik oraz technik górnictwa otworowego. Uczniowie i uczennice aktywnie uczestniczą w zajęciach, zdobywają wiedzę i umiejętności, świetnie się przy tym bawiąc…

Wyniki swoich doświadczeń i pomiarów przedstawiają w postaci sprawozdania opatrzonego rysunkami wykonanymi w programie Auto Cad zdobywając przy okazji dodatkowe umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Podczas zajęć uczniowie i uczennice poznają zasadę działania Power Predictora, który rejestruje nasłonecznienie, kierunek oraz prędkość wiatru. W ramach projektu uczniowie i uczennice analizują pozyskane w ten sposób dane dotyczące nasłonecznienia oraz siły wiatru.

Ponadto uczestnicy i uczestniczki projektu biorą udział w zajęciach praktycznych poznając zasady działania ogniwa PV, ogniwa paliwowego PEM, turbin wiatrowych oraz wzbudzającego największe emocje samochodu H-racer 2,0.

W ramach projektu odbywały się też praktyki, dzięki którym uczniowie i uczennice mogli zwiększyć swoje doświadczenie w zakresie stosowania technologii odnawialnych źródeł energii.

W trakcie praktyki realizowanej w Grodziskiej Hali Sportowej uczniowie i uczennice badali możliwość zamontowania na jej terenie małej elektrowni wiatrowej oraz kolektora słonecznego.

Swoje wyniki podsumowali w dwóch krótkich prezentacjach:
KOLEKTORY SŁONECZNE (.pps)
ENERGIA WIATROWA (.pps)

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim jest największą jednostką oświatową na terenie powiatu grodziskiego.

Daje ona możliwość zdobycia wiedzy ogólnej i zawodowej w technikum i zasadniczej szkole zawodowej.
Proponuje uczniom kształcenie w Technikum w  kierunkach:
  • Technik żywienia i usług gastronomicznych,
  • Technik ekonomista,
  • Technik logistyk,
  • Technik technologii odzieży,
  • Technik informatyk,
  • Technik budownictwa,
  • Technik organizacji reklamy,
  • Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
  • Technik mechanik
  • Technik mechatronik

a w  Zasadniczej Szkole Zawodowej w kierunkach:

• Kucharz,
  • Mechanik pojazdów samochodowych,
  • Sprzedawca,
  • Elektryk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
  • Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych

W roku szkolnym 2011/2012 szkołę ukończyło 153 absolwentów technikum, z czego aż 149 podeszło do matury. Egzamin maturalny zdało 94 % z nich, co stanowi rekordowy wynik wśród szkół tego typu. Szkoła bardzo dobrze przygotowuje również do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. O dobre przygotowanie do wszystkich egzaminów dba między innymi 18 egzaminatorów przedmiotów ogólnokształcących i 15 egzaminatorów w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Szkoła może poszczycić się m.in.: 5 pracowniami komputerowymi, pracownią krawiecką, dwoma pracowniami gastronomicznymi, pracownią mechaniczną, halą sportową, salą gimnastyczną, boiskiem sportowym, biblioteką z centrum medialnym, świetlicą i mini barem.

Jako jedna z nielicznych szkół ma własnego doradcę zawodowego i kierownika szkolenia praktycznego. Pomagają oni nie tylko wybrać ciekawy zawód, ale również znaleźć praktyki zawodowe. W szkole życie nie kończy się wraz z ostatnią lekcją, każdy może rozwijać swoje pasje i przyjemnie spędzać czas po lekcjach. Oprócz przedmiotowych kół zainteresowań, działa w szkole: Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Klops”, Klub Europejski, koło teatralne,  gazetka szkolna (wersja „papierowa” oraz internetowa), koło promocji odpowiedzialne m.in. za stronę internetową szkoły, radiowęzeł, Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Szkolne Koła Sportowe w różnych dyscyplinach oraz  koło filmowe Custom Shot.

Więcej o osiągnięciach uczniów i ich nauczycieli można przeczytać na stronie internetowej szkoły:

Aby zobaczyć szkołę w całej okazałości zapraszamy na https://www.youtube.com/watch?v=DOJRi3BFn5I

Kliknij, aby przejść do strony
Edit Album Re-Order the Album Images

ZSP Grodzisk Wielkopolski